Rúzsok
(222)Minden, amit a rúzsról tudni kell!
A rúzs az egyik legfontosabb smink- és dekorkozmetikai eszköz, a szépségápolás nélkülözhetetlen eleme, olyan, amiből szinte minden nőnek több is van a sminkkészletében. Valószínűleg azért szeretjük ennyire a rúzst, mert meghatározó: tulajdonképpen, ha semmilyen más smink nincs rajtad, csak a rúzs, máris magabiztosabbnak, szebbnek, nőiesebbnek érezheted magad, hiszen hangsúlyosabb, fénylő, vagy éppen matt, feltűnő, vagy diszkrét ajkakat tudsz a segítségükkel készíteni magadnak, akár több száz különböző árnyalatban. Most szinte mindent megírunk a rúzsról: a történetét, a fajtáit, segítünk kiválasztani a leendő rúzsodat, elmondjuk, mire figyelj oda, amikor rúzst választasz, és rengeteg hasznos tippel segítjük a döntésedet.
A rúzs (meglepő) története
Meglepő módon a rúzst eredetileg férfiak találták ki és ők viselték: a világ első rúzsai a sumér férfiakhoz köthetők, akik drágakőből, féldrágakövekből készítették úgy, hogy porrá zúzták azt és „felkenték” az ajkukra. A kötőanyag – ami miatt a rúzs a szájukon maradt és kicsit fénylett is – valamilyen állati zsiradék volt. Később a rúzs egyre népszerűbb lett. Mezopotámia csodaszép lányai szinte kivétel nélkül vörösre festették az ajkaikat, hogy aztán Kleopátra „divatba hozza” a rúzst a nők körében is. Egyes feljegyzések szerint a csodaszép egyiptomi királynőt szinte soha nem lehetett látni szájsmink, azaz rúzs nélkül. A rúzs később egyházi tiltólistára került és az 1500-as évekig tilos volt viselni – kizárólag a könnyűvérű lányok használták, ők is azért, mert ezzel üzenték, mi a foglalkozásuk –, hogy aztán a pápai feloldozás után szinte azonnal a felső tízezer kedvenc sminkkiegészítőjévé váljon a 16. századtól. A rúzs viselése gyorsan elterjedt a nők körében (akkor már a férfiak nem használták), és akkor vált különösen népszerűvé, amikor 1915-ben Maurice Levy feltalálta a töltényhüvelyre hasonlító rúzst, amit már színésznők – és olyan hírességek, mint például Marilyn Monroe és Elizabeth Taylor – is viseltek. A rúzs mára a mindennapos sminkrutinunk része, többféle formában és rengeteg színárnyalatban kapható.
Mi pontosan a rúzs?
A rúzs hivatalos megfogalmazás szerint egy olyan kozmetikai termék, amelyik pigmenteket (színezőanyagot, ami a színt adja neki), különböző olajokat, viaszokat, bőrpuhító anyagokat tartalmaznak. Ma már a rúzs többfunkciós, mert színt, textúrát és egyben védelmet is nyújthat az ajkaidnak. A világon számtalan szín és rúzstípus létezik (vannak köztük olyanok is, amelyek egyszerre ajakbalzsamok is), összegyűjtöttük, milyenek.
A rúzs típusai
A klasszikus – Levy által feltalált töltényhüvely alakú – rúzs átmérője 10 milliméter, a hossza 50 milliméter, ám ezt nem tekinthetjük szabványnak: a gyártók, a divatházak – akár jelentősen is – eltérhetnek ettől a mérettől.
A hagyományos rúzsok
A hagyományos típusú és megjelenésű ajakrúzs különféle olajokból (ezek az olajok védik, ápolják is az ajkakat) zsírokból, színezőanyagokból és bőrápoló krémekből állnak, szilárdak, általában – nagyon enyhén – illatosítottak, és léteznek belőlük ízesített változatok is. A hagyományos rúzs csavaros: a tartójából csavarva tudod a méretét változtatni. Számtalan variációban kapható: a hagyományos rúzs lehet matt, fényes, magasfényű, és a divatháztól függ, hogy milyen színekben és árnyalatokban tudsz hozzájutni. Nálunk a Douglasnál találsz Lancome rúzst, Mac rúzst, Estée Lauder rúzst, Bobbie Brown rúzst, Guerlain rúzst és számtalan más világmárkát is, megszámlálhatatlan színben és árnyalatban, matt és fényes változatban is.
A folyékony rúzsok
A folyékony rúzsok szinte berobbantak a köztudatba, egyre népszerűbbek. A folyékony rúzs előnye, hogy sokkal gyorsabban és kényelmesebben fel tudod vinni az ajkadra, gyorsabban szárad és fed, és – talán – kicsit egyszerűbb elérni a csodás hatást velük. A folyékony rúzs csomagolása hasonlít az ajakfényhez és kompaktabb: egy csőszerű tubusban vannak (ezzel egyébként helytakarékosabbak is), és egy pálca segítségével viheted fel a rúzst az ajkaidra. (Arra oda kell figyelned, hogy ha nem teszed vissza rá a tetejét, akkor kiszáradhat.) Természetesen létezik matt folyékony rúzs és fényes folyékony rúzs is, és számtalan színben állnak rendelkezésedre. Nálunk, a Douglas kínálatában megtalálod a legnagyobb divatmárkák folyékony rúzsait: az Armanit, az Yves Saint Laurentet, a L’ Oreal Parist, vagy éppen az Estée Laudert is.
A rúzspaletták
A rúzspaletták akkor fognak neked tetszeni, ha egyszerre több színt (vagy egy szín több árnyalatát) szeretnéd birtokolni, hiszen több színt találsz meg egy helyen. A rúzspalettákból a rúzst egy ecsettel kell felvinned a szádra.
A rúzs textúrája
A rúzsok textúrája tulajdonképpen a színhatása: azt értjük alatta, hogy matt, szatén, vagy fényes színhatású rúzzsal emeled ki az ajkaidat. Jó hír, hogy akármelyiket választhatod (igazából kizárólag az ízléseden múlik), mert mindegyik rúzs szinte mindig divatos.
Matt rúzs
A matt (színhatású) rúzsok nem csillognak majd az ajkaidon, de bársonyos, egységes felületűvé varázsolják azt. Az ilyen matt rúzsok általában kicsit hosszabb ideig tartanak, mint a fényes rúzsok, mert puhábbak, és előnyük az is, hogy kevésbé válnak el az ajkaidról. Ez pedig különösen kényelmessé teszi őket. A matt rúzsok hátránya, hogy hamarabb megszáradnak, vagy adhatnak olyan érzést, mintha megszáradtak volna.
Szatén rúzs
A szatén (színhatású) rúzs átmenetet képez a matt és a fényes rúzs között. Az ilyen rúzsok puha fényűek, a használatuk hatására az ajkaid lágynak és kissé teltebbnek hatnak majd. A matt színű rúzsok kényelmesek az ajkaidnak, és elég hidratálót tartalmaznak ahhoz, hogy ne száradjanak ki, folyamatosan táplálják, védjék őket.
Fényes rúzs
A fényes hatású rúzsok csillogóvá varázsolják (és kicsit talán vizes hatásúvá, feltűnőbbé) az ajkaidat. A fényes hatású rúzs adja a legmagasabb komfortérzetet, magas a nedvességtartalmuk is, viszont emiatt a többi rúzsnál gyakrabban igénylik azt, hogy megigazítsd őket. Egy szuper trükk: a fényes, csillogó hatású szájfényt vagy rúzst könnyedén tudod mattítani egy transzparens púder segítségével. De akár fordítva is megteheted: a matt rúzsodat egy kis szájfény segítségével pillanatok alatt fényessé varázsolhatod.
Rúzstrendek
Ahogy a divatnak, a parfümöknek, úgy a rúzsoknak is van trendje, amit egyrészt a nagy divatházak alakítanak és diktálnak, másrészt a Te döntéseden, a Te választásodon alapulnak. Ez a kettő trend néha nagyon különböző, ugyanakkor tökéletesen megférnek egymás mellett. Az elmúlt pár évre visszatekintve az látszik, hogy a divatházak igyekeznek azt az üzenetet átadni, hogy minden mindennel trendi, ugyanakkor megjelöltek néhány színt: a korallt, a vöröset, és preferálták a csillámló, csillogó – élénk színű –, a legkevésbé visszafogott rúzsokat. Jól mutatja a trendet a Dior Addict, a Rouge Volupté Shine, vagy akár az Rouge Pur Couture The Slim. Ahogy mondtuk, a nagy divatházak által generált trend mellett azonban mindig létezik egy vásárlói trend is, ami egyszerre lép ki a komfortzónából és javasolja például a fekete rúzst vagy az aranyszínű rúzst, valamint egyszerre visszafogott a matt hatású és a nude színekkel, mint a Rouge Dior Matte vagy a Pure Color Envy.
Így találd meg a számodra tökéletes rúzst 4 lépésben
Nem könnyű megtalálni a számodra tökéletes rúzst, mert számtalan szempontot kell figyelembe venned. Ha szeretnél úgy rúzst vásárolni, hogy az a lehető legnagyobb eséllyel tökéletes legyen számodra, akkor érdemes a következő 4 lépésen végighaladnod.
1, A felviteli mód
Valószínű, hogy mikor ezeket a sorokat olvasod, addigra pontosan tudod, melyik rúzst tudod könnyebben, gyorsabban, tökéletesen fedve, kompromisszumok nélkül felvinni az ajkaidra, melyik rúzst preferálod: a hagyományos típusút, vagy a folyékony rúzst. Ezt azért kell eldöntened, mert ez afféle (örök) szerelem: ha már kiválasztottad, akkor ragaszkodni fogsz hozzá. (Kivétel ez alól az, ha különösen szerencsés vagy, és tulajdonképpen mindegy számodra, mert mindkettő jól áll, mindkét típussal jól tudsz dolgozni és mindegyik tökéletesen áll neked.)
2, A rúzs minősége3>
Mi azt javasoljuk, hogy ebben semmiképpen ne hozz kompromisszumot, hiszen a rúzst, amit használni fogsz, az ajkadra fogod kenni. Biztosan te is tudod, hogy egy gyengébb minőségű (esetleg egy ismeretlen helyről beszerzett) rúzs tartalmazhat irritáló vegyületeket, míg egy bevizsgált, nagy divatház által kifejlesztett, márkás rúzs biztosan nem. Emellett a gyengébb minőségű rúzs nagy eséllyel nem fed olyan jól, nem tartós, és még az sem biztos, hogy az általad vágyott színű lesz az ajkaidon (persze ezt tesztelheted). Azt tanácsoljuk, hogy inkább legyen kevesebb darab, de tartós, tökéletesen fedő, ismert (például Dior, Lagerfeld, Sisley, Tom Ford, vagy akár Armani, Clinique) márkás, minden előírásnak megfelelő rúzsod, mint sok-sok használhatatlan.
3, Legyen a színe hozzád illő
Ma már rengeteg színben, azon belül széles színválasztékban beszerezheted a kedvenc rúzsodat, és ez eleve megnehezíti a választást. Még nehezebbé teszi az, hogy az egyes márkák azonos árnyalatai eltérhetnek. Ha szeretsz kísérletezni, akkor ez neked egy végtelen lehetőség, ha nem, akkor, ha „megtaláltad a színedet”, az egy életen át elkísérhet majd, akár a nagy szerelem.
4, Matt vagy fényes legyen?
Néhány évvel ezelőtt a válasz teljesen egyértelmű lett volna: a matt, hiszen szinte teljesen kiszorította a matt a fényes rúzsokat. A trendforduló ezekben az években következett be, és a matt mellett a fényes rúzsok is ismét divatba jöttek. A matt rúzs mellett az szól, hogy nagyon kényelmes viselet, gyorsan és könnyedén „tartóssá szárad”, ezért egész napra kellemes viselet lehet. A fényes, csillogó rúzsok időnkénti törődést igényelnek, csillogóak és feltűnőbbek.
Így válaszd ki a hozzád illő színű rúzst!
Szó szerint több százféle színű rúzs közül kell megtalálnod azt a néhányat (vagy azt a néhány árnyalatot), amelyik kompromisszumok nélkül illik hozzád. Nehezíti a választást, hogy a rúzs éppen úgy viselkedik, mint a parfüm, amiről tudjuk, hogy mindenkin egy kicsit más illatú. A szádon a rúzs végső árnyalatát több tényező befolyásolja, összegyűjtöttük azokat az objektív szempontokat, amiket érdemes figyelembe venned.
1, Az ajkad alapszíne
Az ajkad alapszíne. Figyelembe kell venni, hogy egy sápadtabb szájon teljesen máshogy mutat majd egy rúzs egyik árnyalata, mint egy telt, vérbő ajakon.
2, Az ajkad teltsége, nagysága
Az ajak teltsége, megjelenése azért fontos, mert ha vékonyabb, a rúzs szinte eltűnik, míg, ha teltebb, nagyobb felületű, erőteljesebbnek hathat.
3, A rúzs állaga
A rúzs állaga is fontos. Alapszabály, hogy egy matt rúzs minden esetben teltebbnek hat, mint egy csillogó, fényes rúzs.
4, Az ajak kémiája
Az ajkunk kémiája képes megváltoztatni egy rúzs színét.
Szubjektív szempontok a rúzs kiválasztásában
A rúzs kiválasztásának vannak szubjektív szempontjai is, íme néhány jó tanács a megfelelő, hozzád illő rúzs kiválasztásához
1. Amikor rúzst választasz, mindig próbálj objektív maradni, és ne befolyásoljon az, hogy egy adott rúzs milyen jól áll a barátnődnek, vagy valaki másnak, hiszen rajta teljesen máshogy mutat, mint rajtad.
2. Nem biztos, hogy az a rúzs, vagy annak a rúzsnak egy árnyalata, amelyik kimagaslóan népszerű, trendi, tökéletesen áll majd rajtad is. Ne az alapján válassz rúzst, hogy mi a divatos!
3. Döntsd el, hogy „hova” vásárolod meg a rúzst, hol fogod viselni, milyen alkalomra? Ez nagyban befolyásolja azt, hogy melyik árnyalatot, színt választod ki.
4. Érdemes ragaszkodni a márkákhoz: mi a Douglasnál számtalan világmárka rúzsát fogalmazzuk (a Clinique rúzstól a Guerlanon keresztül akár a Tom Fordon túl az Yves Saint-Laurent-ig), ha azok közül választasz, akkor mindig a legmagasabb minőséget választod.
Válogass kedvedre a Douglas rúzskínálatában, hogy megtaláld a számodra megfelelőt. Számos további smink terméket vagy alapozót találsz a kínálatunkban.